Botoks

Zabieg botoksem w Klinice Gorlicka-Kruk w Krakowie

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu (toksyny botulinowej) to jedne z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Nic w tym dziwnego – pozwalają na skuteczne wygładzenie zmarszczek, a efekty są naturalne i natychmiastowe.

W Klinice Gorlicka- Kruk stosujemy wyłącznie najwyższej jakości certyfikowane preparaty, dzięki czemu nasi Klienci mogą czuć się bezpiecznie. W zależności od wieku oraz oczekiwań Klienta co do rezultatów dobieramy odpowiednią dawkę botoksu tak, aby uzyskać jak najlepszy i najbardziej naturalny efekt.

W Klinice Gorlicka- Kruk z powodzeniem stosujemy botoks do zniwelowania zmarszczek mimicznych i wygładzenia skóry twarzy. O zadowoleniu naszych Klientów z przebiegu zabiegu oraz jego efektów świadczy fakt, że wielu z nich powraca, aby powtórzyć iniekcje i wciąż cieszyć się młodym wyglądem.

Zapraszamy na konsultację z naszym lekarzem, który odpowie na Państwa pytania i wyjaśni wątpliwości związane z zabiegiem botoksu.  Aby zapisać się na konsultacje, wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie bądź online:

Botoks – co to jest?

Botoks (czyli toksyna botulinowa) jest neurotoksyną pochodzenia naturalnego, wytwarzaną przez bakterie Gram– dodatnie Clostridium Botulinum w wyniku fermentacji beztlenowej. Obecnie wyróżnia się osiem serotypów toksyny botulinowej (A-H), jednak tylko neurotoksyna typu A znalazła zastosowanie w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej.

Botoks jest zaliczany do leków, czyli substancji bezpiecznych, przebadanych w licznych testach klinicznych. Od wielu lat z powodzeniem stosuje się go w leczeniu różnych chorób i dolegliwości, m.in. zeza, nadpotliwości czy bruksizmu.  W 2002 roku FDA U.S. Food and Drug Administration dopuściła toksynę botulinową typu A do usuwania zmarszczek między brwiami. Od tego czasu ten unikalny preparat zyskał szerokie zastosowanie w gabinetach kosmetologii i medycyny estetycznej na całym świecie i z powodzeniem stosuje się go do niwelowania zmarszczek mimicznych występujących na różnych partiach twarzy.

Jak działa botoks?

Botoks podany domięśniowo lub podskórnie blokuje wydzielanie acetylocholiny (ACh) z synapsy nerwowo-mięśniowej. Prowadzi do czasowego unieczynnienia mięśni szkieletowych poddanych zabiegowi. Mięsień, który się nie kurczy, ulega rozluźnieniu, przez co skóra leżąca na nim również przestaje tak intensywnie „pracować”. Zostają zablokowane reakcje mimiczne w danym obszarze twarzy, co sprawia, że zmarszczki zostają wygładzone, nowe nie powstają tak szybko, a twarz wygląda na wypoczętą i dużo młodszą. Blokada przewodnictwa nerwowego w miejscu iniekcji jest całkowicie odwracalna. Co ważne, botoks działa jedynie w miejscu wstrzyknięcia, co oznacza, że pozostałe mięśnie twarzy pracują normalnie.

Dla kogo przeznaczone są zabiegi z użyciem botoksu?

Zabiegi z użyciem botoksu są przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, którzy odczuwają dyskomfort na widok swojej twarzy naznaczonej zmarszczkami mimicznymi czy bruzdami i pragną odzyskać młody wygląd skóry. Botoks podaje się w miejsca, gdzie tworzą się wyraźne zmarszczki mimiczne – najczęściej dotyczy to obszarów w okolicy oczu (tzw. kurze łapki), bruzdy pomiędzy brwiami (tzw. lwia zmarszczka), zmarszczek wargi górnej, a także zmarszczek poprzecznych na czole, brodzie oraz szyi

Odmładzanie twarzy botoksem jest skuteczne u każdej dorosłej osoby, bez względu na jej wiek. Botoks jest doskonałym zabiegiem u młodych osób jako profilaktyka tworzenia się zmarszczek, w momencie gdy nie są one jeszcze bardzo widoczne i utrwalone nadmierną pracą mięśni. Szczególnie polecany jest osobom z silną, żywą mimiką twarzy. Obecnie jest to jedna z najskuteczniejszych terapii opóźniająca powstanie zmarszczek

Z kolei u osób dojrzałych zastosowanie botoksu wygładza zmarszczki już istniejące. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć potrzeba uzupełnienia terapii odmładzającej innymi zabiegami przeciwzmarszczkowymi. Odpowiednie zabiegi dobierane są po wnikliwej konsultacji lekarskiej.

Botoks – wskazania do zabiegu

Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu z użyciem botoksu są:

  • zmarszczki poprzeczne czoła,
  • zmarszczki pionowe między brwiami – „lwia zmarszczka”,
  • zmarszczki wokół oczu – „kurze łapki”,
  • zmarszczki wokół ust – tzw. zmarszczki „palacza”,
  • zmarszczki na grzbiecie nosa – „królicze”,
  • zmarszczki okolic brody – „broda brukowa”,
  • zmarszczki kącików ust – tzw. zmarszczki „marionetki”,
  • zmarszczki pionowe szyi – „indycze gardło”,
  • zmarszczki poziome szyi – „pierścienie Wenus”,
  • opadające kąciki ust,
  • opadające powieki i brwi,
  • nadmierna potliwość pach, dłoni, stóp, czoła (leczenie nadpotliwości),
  • bruksizm – zaciskanie i zgrzytanie zębami,
  • uzupełnienie innych zabiegów przeciwzmarszczkowych.

Botoks – zalecenia przed zabiegiem

Zabiegi botoksu nie wymagają specjalnych przygotowań, niemniej jednak należy zastosować się do wskazań lekarza wykonującego zabieg oraz zapoznać się z listą przeciwwskazań.

Na 2-3 dni przed zabiegiem nie powinno się zażywać aspiryny oraz leków rozrzedzających krew.

Botoksu nie podaje się też kobietom w  ciąży oraz karmiącym piersią.

Botoks – czas trwania zabiegu 

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej trwa od 15 do 30 minut.

Botoks – zalecenia po zabiegu

Aby po zabiegu z użyciem botoksu zminimalizować ryzyko powikłań oraz uzyskać jak najlepsze efekty, należy przestrzegać zaleceń lekarskich:

  • przez około 5-6 godzin po zabiegu powinno się unikać schylania, leżenia, skakania i dotykania miejsca poddanego zabiegowi;
  • przez kilkanaście godzin należy ograniczyć mimikę twarzy oraz nie masować miejsc poddanych iniekcji;
  • przez co najmniej 24 godziny nie spożywać alkoholu i nie narażać organizmu na duży wysiłek fizyczny, taki jak ćwiczenia na siłowni, bieganie itp.;
  • przez 3 dni od zabiegu należy unikać sytuacji, w których narażamy się na wahania temperatury – nie korzystać z sauny, kriokomór, gorącej kąpieli, suszarki do suszenia włosów oraz unikać przebywania na słońcu czy korzystania z solarium.

Botoks – efekty

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już po 48 godzinach, natomiast maksymalne działanie botoksu zaczyna się od 7 do 14 dnia po iniekcji.

Trwałość działania botoksu wynosi od 4 do 6 miesięcy i jest uzależniona od indywidualnych cech organizmu. 

Po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć, ale zmarszczki ulegają spłyceniu już po pierwszym zabiegu.

Zmarszczki na czole przed zabiegiem botoksem
Zmarszczki na czole przed zabiegiem botoksem
Efekt po zabiegu na czoło z wykorzystaniem botoksu
Efekt po zabiegu na czoło z wykorzystaniem botoksu

Botoks – przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg z wykorzystaniem botoksu jest w pełni bezpieczny. Jednak jak każda procedura z zakresu medycyny estetycznej ma pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Są to:

  • ciąża i okres karmienia piersią
  • infekcja w miejscu podania preparatu,
  • aktywna opryszczka,
  • nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • zaburzenia przewodnictwa mięśniowo-nerwowego,
  • choroby nowotworowe,
  • przyjmowanie leków z grupy aminoglikozydów, antybiotyków oraz leków rozrzedzających krew, np. aspiryny.

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu w Klinice Gorlicka-Kruk Kraków

Prezentujemy zabiegi wykorzystujące botoks, które wykonujemy w naszej klinice.

Redukcja zmarszczek mimicznych i bruzd

U wszystkich osób na pewnym etapie życia pojawiają się zmarszczki mimiczne na twarzy i szyi. Są naturalną konsekwencją ekspresji mimiki twarz – marszczenia czoła czy śmiania się. Aktywując wciąż te same mięśnie twarzy, doprowadzamy do utrwalenia zmarszczek mimicznych i w konsekwencji do pojawienia się głębokich, stale widocznych bruzd (tzw. „lwia zmarszczka” pomiędzy brwiami czy bruzdy nosowo-wargowe). Aby temu zapobiec, wykorzystuje się preparaty botoksu, które hamują pracę mięśni, w efekcie czego skóra staje się rozluźniona, zmarszczki są mniej widoczne, a twarz wizualnie wygląda młodziej i zdrowiej.

Leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość jest nadmiernym wydzielaniem potu, które przekracza fizjologiczne potrzeby organizmu. Miejsca, w których nadpotliwość objawia się najczęściej to dłonie, stopy, pachy oraz czoło. Osoby cierpiące na tę przypadłość odczuwają dyskomfort w sferze psychicznej. 

Leczenie nadpotliwości polega na śródskórnej iniekcji małych dawek botoksu w celu zablokowanie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe, co w efekcie prowadzi do zaprzestania wydzielania potu. Po jednym zabiegu następuje redukcja pocenia o około 70-80%, a efekty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy.

Leczenie bruksizmu 

Bruksizm charakteryzuje się niekontrolowanym, nieprawidłowym i nieświadomym zaciskaniem zębów oraz zgrzytaniem. Jego przyczyna nie jest do końca poznana. Najczęściej niekontrolowane zgrzytanie zębami następuje w nocy, podczas snu. Wiąże się ze zbyt dużym napięciem mięśnia żwacza, co w konsekwencji grozi starciem i bólem zębów. W celu złagodzenia napięcia mięśniowego żwacza stosuje się iniekcje toksyny botulinowej typu A. Po podaniu botoksu następuje zmniejszenie nadaktywności i rozluźnienie mięśni żwacza. Przy okazji zostaje wysmuklona również linia żuchwy. Efekt zabiegu utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. Dawka dobierana jest indywidualnie przez lekarza w zależności od siły napięcia mięśnia.

Botoks Kraków – cennik

Wygładzanie, usuwanie zmarszczek toksyną botulinową

Zmarszczki poprzeczne czoła500 zł
Zmarszczki gładzizny czołowej “lwie zmarszczki”500  zł
Zmarszczki okolic oczu “kurze łapki”500 zł
2 okolice /np. lwia zmarszczka + czoło900 zł
3 okolice /lwia zmarszczka + czoło+ “kurze łapki1300 zł
Leczenie bruksizmu – botox na mięśnie żwaczeod 800 zł
zmarszczki „palacza”300 zł
anomalie bródkowe (broda „brukowana”, załamanie bródki)400 zł
opadające kąciki ust200 zł

* ilość podanego preparatu oraz ostateczna cena zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i ustalana jest podczas konsultacji lekarskiej; korekta w cenie zabiegu.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Leczenie nadpotliwości pachod 1500 zł
Leczenie nadpotliwości dłoniod 1800 zł
Leczenie nadpotliwości stópod 1800 zł

Botoks – najczęściej zadawane pytania

Prezentujemy pytania, najczęściej zadawane nam przez pacjentów.

Czy botoks jest bezpieczny?

Botoks posiada bardzo dobry profil bezpieczeństwa. Od ponad 20 lat z powodzeniem stosowany jest w neurologii i okulistyce, a od ponad 10 w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Istnieje również wiele publikacji dotyczących jego skuteczności i bezpieczeństwa. Działania niepożądane, o ile występują, są zwykle łagodne lub umiarkowane i mają najczęściej odwracalny charakter. 

Istotną kwestią jest wybranie odpowiedniego lekarza, który ma niezbędną wiedzę dotyczącą zarówno anatomii twarzy, jak i zastosowania botoksu w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Terapia powinna odbywać się przy użyciu tylko i wyłącznie certyfikowanych preparatów toksyny botulinowej. Dodatkowo, aby zabieg był pełni bezpieczny, istotne jest omówienie wszystkich przeciwwskazań na indywidualnej konsultacji lekarskiej. 

Jaki jest czas rekonwalescencji po iniekcji botoksu?

Iniekcja toksyną botulinową jest małoinwazyjnym i bezpiecznym zabiegiem, w związku z tym nie wymaga okresu rekonwalescencji. Najczęściej pacjent powraca do normalnej aktywności bezpośrednio po zabiegu. W niektórych przypadkach może wystąpić niewielki obrzęk utrzymujący się kilka godzin. Bardzo rzadko po zabiegu pojawia się siniak, który zanika samoistnie w ciągu kilku dni.

Czy botoks trzeba powtarzać?

Jeżeli chcemy utrzymać efekt, powinniśmy powtarzać zabieg. Częstotliwość wykonywania zabiegu jest kwestią indywidualną. Botoks to jeden z tych zabiegów, do których pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje bardzo szybkie, długotrwałe i naturalne efekty. Warto zaznaczyć, że po wykonaniu każdego zabiegu wstrzyknięcia botoksu czas pomiędzy kolejnymi zabiegami będzie się wydłużał.

Jak często powtarzać zabieg botoksu?

Najczęściej zabieg powtarza się po powrocie pełnej mimiki twarzy, nie częściej niż co 3 miesiące. 

Czy ekspresja twarzy po botoksie pozostanie naturalna, bez efektu maski?

Umiejętnie podany botoks nie wpływa na naturalność wyglądu. Twarz, dzięki spłyceniu zmarszczek i bruzd, wygląda młodziej, ale nie sztucznie. Podczas zabiegu lekarz podaje pacjentowi tylko taką ilość botoksu, jaka jest rzeczywiście konieczna do tego, aby zmarszczki nie powstawały, mając przy tym na uwadze zachowanie naturalnej mimiki.

Od jakiego wieku można wykonywać botoks?

Wiek nie jest kryterium kwalifikacji do zabiegu. Liczy się stan zdrowia oraz badanie fizykalne skóry.

Czy skóra uzależnia się od botoksu?

Skóra nie uzależnia się od toksyny botulinowej, natomiast „przyzwyczaja się”  do braku aktywności mimicznej, więc jego pozytywny wpływ jest widoczny, nawet jeżeli toksyna botulinowa przestanie działać. Działanie botoksu ustępuje powoli po około 3-6 miesiącach. Najczęściej zabieg powtarza się po powrocie pełnej mimiki twarzy, która powoduje ponowne pojawienie się zmarszczek. Nie ma jednak takiej konieczności.

Czy zabieg wstrzyknięcia botoksu jest bolesny?

Do zabiegu wykorzystuje się bardzo cienką igłę, a w skórę podawane są małe dawkami preparatu. Możliwe jest odczuwanie lekkich ukłuć. Zabieg  jest niemal bezbolesny, jednak u osób szczególnie wrażliwych na ból może być zastosowane miejscowe znieczulenie.

Co to jest baby botoks? 

Baby botoks to dokładnie ta sama toksyna botulinowa, którą wykorzystuje się do innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jest jednak dużo bardziej rozcieńczona w soli fizjologicznej, przez co działa z mniejszą siłą. Popularną odmianą tego zabiegu jest mezobotox, czyli toksyna botulinowa wymieszana z preparatem do mezoterapii. Rezultaty po baby botoksie mogą być dokładnie takie same jak po zwykłym botoksie, ponieważ efekty zależą przede wszystkim od ilości substancji aktywnej, a nie od jej rozcieńczenia. Po baby botoksie efekty są krótsze i słabsze – zamiast utrzymywać się 4-5 miesięcy, działają około 1-3 miesiące.

Botoks czy wypełnienie kwasem hialuronowym – co wybrać?

Są to zupełnie inne zabiegi, mające absolutnie różne zastosowania i efekty biologiczne. Do korekty zmarszczek mimicznych, nadpotliwości, bruksizmu służy toksyna botulinowa. Kwas hialuronowy z kolei nadaje objętość oraz wypełnia zmarszczki i bruzdy. Decyzję, jaki zabieg będzie wykonany, podejmuje lekarz po wnikliwej konsultacji i obejrzeniu skóry, tak aby uzyskać jak najlepszy i naturalny wygląd.