Fibryna i osocze bogatopłytkowe

Zabieg przy użyciu osocza płytkowego w Klinice Gorlicka-Kruk w Krakowie

Zarówno osocze bogatopłytkowe, jak i fibryna bogatopłytkowa, wykazują silne właściwości regeneracyjne i są stosowane w celu odnowy skóry i jej odmłodzenia.

Czym jest osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich Plasma)?

Osocze bogatopłytkowe (tzw. wampirzy lifting) to koncentrat płytek krwi otrzymany w wyniku pobrania krwi własnej Klienta, a następnie poddaniu jej specjalnej procedurze odwirowania i odseparowania.

Osocze bogatopłytkowe zawiera skoncentrowane czynniki wzrostu, które wspomagają procesy tworzenia nowych naczyń krwionośnych, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu oraz aktywują komórki macierzyste, co prowadzi do głębokiej odnowy skóry, jej nawilżenia i odmłodzenia.

Fibryna bogatopłytkowa (I-PRF- Injectable Platelet Rich Fibrin) – co to takiego?

Fibryna jest jednym z fibrylarnych białek występujących naturalnie w osoczu krwi. Bierze ona udział między innymi w procesie krzepnięcia, tworząc rusztowanie dla skrzepu.  W związku z pełnioną w organizmie funkcją fibryna wykazuje bardzo silne właściwości regeneracyjne

Zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej jest zaliczany do grupy zabiegów autologicznych, podczas których wykorzystuje się preparat pozyskany z krwi Klienta. Fibryna bogatopłytkowa po podskórnym lub śródskórnym podaniu tworzy trójwymiarową sieć, w której zawieszone są wysokie stężenia płytek krwi, czynników wzrostu, komórek macierzystych oraz leukocytów. Stanowią one bardzo ważną rolę w procesie regeneracji tkanek.

Czynniki te uwalniane są przez około 7 dni po aplikacji. Ma to istotne znaczenie, ponieważ fibryna bogatopłytkowa wstrzyknięta do tkanek miękkich powoli koaguluje tworząc naturalną rozproszoną sieć włókienek, na której zachodzą procesy naprawcze. Zawieszone na włóknach fibryny płytki krwi powoli uwalniają czynniki wzrostu, które: pobudzają procesy regeneracji tkanek, pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych i aktywują komórki macierzyste.

Różnice między fibryną i osoczem bogatopłytkowym

Zarówno osocze bogatopłytkowe, jak i fibrynę bogatopłytkową uzyskuje się z pobranej krwi Klienta. Kluczowym składnikiem obu preparatów są płytki krwi. Mechanizm działania obu preparatów jest zbliżony. Różnice stanowi konsystencja uzyskanego produktu, technika podania oraz wskazania zabiegowe.

W przypadku osocza bogatopłytkowego do pobranej krwi dodaje się środek przeciwkrzepliwy, dzięki czemu preparat jest w formie płynnej. Z kolei do fibryny bogatopłytkowej nie dodaje się antykoagulantu, w wyniku czego uzyskany preparat jest w formie żelowej. Ze względu na konsystencję w przypadku fibryny bogatopłytkowej efekt wypełnienia pojawia się od razu po zabiegu, ale na około 1-2 tygodnie (po tym czasie fibryna ulega wchłonięciu – nie jest to więc wypełniacz jak kwas hialuronowy). W międzyczasie dochodzi jednak do silnej stymulacji tkanek, na czym nam najbardziej zależy. 

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym, ze względu na jego właściwości, możemy podać na każdą partię. Szczególnie polecane są w przypadku regeneracji, przyśpieszenia gojenia oraz odmłodzenia zmęczonej skóry. Skoncentrowana forma fibryny bogatopłytkowej sprawia, że wprowadza się ją głębiej w okolice wymagające odnowy biologicznej tkanek, więc idealnie sprawdzi się przy głębokich zmarszczkach, zapadniętej skórze i ubytkach tkanek.

Decyzję, jaki zabieg będzie wykonany, podejmuje lekarz po wnikliwej konsultacji i obejrzeniu skóry, tak aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Fibryna i osocze bogatopłytkowe – wskazania

Ze względu na działanie fibryny i osocza bogatopłytkowego, wskazaniami do ich zastosowania są:

  • potrzeba rewitalizacji skóry twarzy, szyi, dekoltu lub dłoni,
  • utrata jędrności skóry,
  • skóra wysuszona, bez napięcia, z oznakami zmęczenia,
  • zmarszczki i bruzdy,
  • cienie pod oczami,
  • nadmierne wypadanie włosów, łysienie,
  • rozstępy,
  • blizny.

Ponadto tego rodzaju zabiegi są w szczególności polecane dla:

  • osób z ryzykiem wystąpienia alergii,
  • osób poszukujących zabiegów naturalnych.

Fibryna i osocze bogatopłytkowe – na czym polega zabieg?

Specjalista pobiera od Klienta krew, którą następnie poddaje odwirowaniu w specjalnie do tego celu skonstruowanej wirówce. Po pobraniu z ampułki odpowiedniej ilości osocza lub fibryny podaje uzyskaną substancję metodą serii iniekcji bezpośrednio w warstwę śródskórną.

Fibryna i osocze bogatopłytkowe – zalecenia przed zabiegiem

5 dni przed zabiegiem zaleca się odstawienie aspiryny oraz innych leków wpływających na krzepliwość krwi.

W dniu zabiegi wskazane jest wypić min. 2 l wody w celu nawodnienia organizmu,

Fibryna i osocze bogatopłytkowe – czas trwania zabiegu

Zabieg z zastosowaniem fibryny bogatopłytkowej lub osocza bogatopłytkowego trwa od 30 do 45 minut.

Fibryna i osocze bogatopłytkowe – postępowanie po zabiegu

Nie zaleca się nakładać makijażu do 12 godzin po zabiegu. Przez minimum 48 godzin nie masować, nie trzeć i nie pocierać obszarów poddanych zabiegowi.

Przez 2-3 dni po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego i ćwiczeń (takich jak siłownia, fitness, bieganie itp.), przez 7 dni nie korzystać z peelingów i innych metod złuszczania skóry, a przez 10-14 dni unikać przegrzania ciała (sauna, solarium, promieniowanie słoneczne).

Fibryna i osocze bogatopłytkowe – jak często należy wykonać zabieg?

Zabieg powinno się wykonywać z częstotliwością ustalaną przez specjalistę podczas wizyty. 

Pierwsze efekty biostymulacji skóry osoczem i fibryną bogatopłytkową widoczne są już po pierwszym zabiegu w okresie około 2-3 tygodni po wykonanym zabiegu. 

Aby osiągnąć optymalny rezultat, zalecamy wykonanie 3 do 5 powtórzeń w odstępach co 3 do 4 tygodni. Następnie zalecamy wykonywanie zabiegów podtrzymujących w odstępach 3 do 6 miesięcy.

Fibryna i osocze bogatopłytkowe – działanie

Zabiegi z użyciem fibryny bądź osocza bogatopłytkowego dają następujące efekty:

  • głęboka regeneracja skóry – poprawa kolorytu, napięcia oraz nawilżenia skóry,
  • redukcja zmarszczek,
  • profilaktyka i redukcja łysienia.

Fibryna i osocze bogatopłytkowe – przeciwwskazania

W związku ze zgodnością biologiczną pobieranego materiału istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania tego rodzaju zabiegu. Należą do nich:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • choroby nowotworowe, hematologiczne oraz autoimmunologiczne,
  • aktywna opryszczka,
  • leczenie immunosupresyjne,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • zażywanie leków przeciwzakrzepowych, aspiryny i innych leków przeciwbólowych z grupy NLPZ,
  • cukrzyca (niewyregulowana).

Fibryna i osocze bogatopłytkowe – Cennik Kraków

Osocze bogatopłytkowe

1 ampułka (1 obszar, np. twarz)600 zł
2 ampułki (2 obszary)1100zł
3 ampułki (3 obszary)1600 zł
Skóra owłosiona głowy (redukcja łysienia)600 – 1100 zł

Fibryna bogatopłytkowa – terapia komórkami macierzystymi i czynnikami wzrostu

W okolicy twarzy, szyi, dekoltu, leczenie łysienia, rewitalizacja czerwieni wargowej, odmładzanie okolicy oczu

1 ampułka650 zł
2 ampułki1200 zł
3 ampułki1700 zł
rewitalizacja czerwieni wargowej700 zł
rewitalizacja okolicy oczu700 zł

Fibryna i osocze bogatopłytkowe – najczęściej zadawane pytania

Poniżej prezentujemy pytania dotyczące fibryny i osocza bogatopłytkowego, które najczęściej zadają nam nasi klienci.

Czy zabieg fibryny i osocza bogatopłytkowego jest bezpieczny?

Materiał pobrany od Klienta jest biologicznie zgodny z jego organizmem, dlatego zabieg jest w pełni bezpieczny, pozbawiony ryzyka wystąpienia alergii i innego rodzaju nietolerancji. Ważne jest zachowanie higieny podczas zabiegu, jak również po wykonaniu procedury. 

Czy po zabiegu wymagany jest okres rekonwalescencji?

Przez kilka godzin po przeprowadzeniu zabiegu w miejscach iniekcji mogą być widoczne małe uwypuklenia, które ustępują w ciągu kilku godzin. W przypadku fibryny efekt wypełnienia może utrzymywać się dłużej. Po zabiegach z użyciem osocza i fibryny bogatopłytkowej może też wystąpić zaczerwienienie w miejscach poddanych zabiegowi. Najczęściej jednak zabieg nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji.

Czy można skorzystać ze znieczulenia przed zabiegiem?

Zabieg nie wymaga znieczulenia, natomiast u osób wrażliwych na ból istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego w postaci maści. Wyjątek stanowi owłosiona skóra głowy.