Stymulatory tkankowe

Spis treści

Stymulatory tkankowe

Stymulatory tkankowe to hit wśród zabiegów estetycznych. Są to substancje, które dają nam naturalny efekt odmładzania skóry bez zmiany rysów twarzy. Odmładzanie skóry za pomocą stymulatorów opiera się na stymulowaniu, a nie na wypełnianiu tkanek, jak ma to miejsce w przypadku kwasu hialuronowego. Po wykonaniu zalecanej liczby zabiegów skóra staje się jędrniejsza i bardziej sprężysta, a zmarszczki ulegają znacznej redukcji

Czym są stymulatory tkankowe?

Stymulatory tkankowe to szeroka gama preparatów do iniekcji, które mają za zadanie odmłodzić strukturę starzejącej się skóry. Ich celem jest odnowa i przebudowa, co odbywa się poprzez silną stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za jędrność i gęstość skóry. Dzięki zastosowaniu stymulatorów tkankowych skórze zostaje przywrócona dawna elastyczność, gładkość i blask. Zmarszczki i przebarwienia przestają być widoczne, a twarz odzyskuje młody i promienny wygląd. 

Na rynku istnieje wiele preparatów wykorzystywanych do stymulacji skóry. Różnią się one między sobą wskazaniami, możliwymi do uzyskania efektami, mechanizmem działania i składem. Są wytwarzane na bazie takich substancji jak m.in. kwas hialuronowy, aminokwasy, polinukleotydy, hydroksyapatyt wapnia, kwas L-polimlekowy. To, jaki rodzaj preparatu zostanie zastosowany, jest uzależnione od jakości i stanu skóry Klienta, jego potrzeb oraz oczekiwań. Zabieg z użyciem stymulatorów tkankowych można wykonać zarówno u osób młodych, jako profilaktykę tworzenia się zmarszczek, jak i u osób dojrzałych z już widocznymi oznakami starzenia na skórze.

Stymulatory tkankowe – na jakie okolice?

Stymulatory tkankowe wykorzystuje się głównie w celu zlikwidowania pierwszych oznak starzenia lub opóźnienia ich występowania na skórze twarzy, szyi, dekoltu oraz okolicy oczu.

Stymulatory tkankowe – zabieg po oczy

Po zastosowaniu stymulatorów tkankowych na skórę w okolicach oczu bardzo szybko można zaobserwować pierwsze efekty. Poprawia się jędrność, gęstość i elastyczność skóry. Ponadto cienie pod oczami zostają zredukowane, skóra staje się bardziej nawilżona i odżywiona oraz zminimalizowane są widoczne zmarszczki mimiczne w okolicach oczu, co wpływa korzystnie na estetykę twarzy i nadaje jej młodzieńczego wyglądu. 

Stymulatory tkankowe – wskazania do zabiegu

Wskazaniami do zastosowania stymulatorów tkankowych są:

 • oznaki starzenia się (zmarszczki, bruzdy),
 • zmarszczki w okolicy oczu tzw. „kurze łapki”,
 • widoczna dolina łez,
 • zasinienia i worki pod oczami,
 • utrata jędrności skóry,
 • spadek gęstości skóry,
 • zaburzony owal twarzy, tzw. „chomiki”,
 • przesuszona i poszarzała skóra,
 • działanie profilaktyczne, aby w przyszłości kondycja skóry była tak dobra, jak w tym momencie! 

Stymulatory tkankowe – zalecenia przed zabiegiem

Zabieg stymulatorem tkankowym nie wymaga szczególnych przygotowań, zalecamy jednak, aby kilka dni przed zabiegiem nie przyjmować leków rozrzedzających krew, ponieważ może to zwiększyć ryzyko powstawania siniaków i krwiaków.

Stymulatory tkankowe – zalecenia po zabiegu

Po wykonanym zabiegu można od razu wrócić do codziennej aktywności, pamiętając jednak o paru zaleceniach:

 • należy powstrzymać się od wykonywania peelingów przez 2 tygodnie (w miejscu wykonania zabiegu);
 • zaleca się unikać słońca i solarium przez okres 2-4 tygodni po zabiegu;
 • nie wolno korzystać z basenu i sauny przez 5 – 7 dni po zabiegu lub do czasu ustąpienia objawów;
 • należy zachować wzmożoną higienę miejsc zabiegowych (wymienić poszewki na pościeli, nie wycierać twarzy ręcznikiem stosowanym do całego ciała – zamiast tego osuszać skórę jednorazowym ręcznikiem, nie dotykać skóry brudnymi dłońmi, powstrzymać się od dotykania zwierząt);
 • stosować się do indywidualnych zaleceń specjalisty.

Stymulatory tkankowe – efekty

Na ostateczny efekt działania stymulatorów tkankowych trzeba poczekać około 1-2 miesiące od wykonania zabiegu. Jest to spowodowane zasadą ich działania – preparaty mają za zadanie pobudzić skórę do naturalnej regeneracji i samoodnowy poprzez stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny.

Stymulatory tkankowe – przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Choć zabiegi z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych są bezpieczne, to jednak istnieje kilka przeciwwskazań do nich wykonywania:

 • ciąża lub karmienie piersią,
 • stosowanie antybiotyków i leków rozrzedzających krew,
 • występowanie stanów zapalnych lub infekcji skóry w miejscu bądź okolicy poddawanej zabiegowi,
 • aktywna opryszczka,
 • stwierdzona nadwrażliwość na jeden ze składników używanego preparatu;
 • niewyrównana cukrzyca,
 • choroby nowotworowe.

Stymulatory tkankowe – cennik

Kompleksowe produkty do odmładzania skóry okolic oczu i twarzy, działanie spowalniające procesy starzenia się poprzez poprawę jędrności, napięcia i lekkiego wypełnienia.

Dobór oraz ilość preparatu ustalana jest zgodnie ze wskazaniami podczas konsultacji ze specjalistą. Pracujemy wyłącznie na wysokiej jakości produktach.

SUNEKOS 200800 zł
SUNEKOS 12001000 zł
PROFHILO1100 zł
EJAL 40900 zł
NUCLEOFIL1000 zł
NITHYA1000 zł

Najczęściej zadawane pytania na temat stymulatorów tkankowych

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze kwestie, o które pytają nasi Klienci. Na wszystkie pytania odpowiadamy również podczas bezpłatnych konsultacji z kosmetologiem.

Stymulatory tkankowe – jak często wykonywać zabiegi?

Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się wykonać serię zabiegów. Częstotliwość ich wykonywania uzależniona jest od rodzaju zastosowanego preparatu i ustalana jest podczas konsultacji ze specjalistą.

Jaka jest różnica między stymulatorami tkankowymi a wypełniaczami?

Podstawową różnicą między tymi dwoma rodzajami preparatów jest obecność kwasu hialuronowego o zwiększonej lepkości, który w wypełniaczach występuje w postaci usieciowanej. Wypełniacz nadaje skórze twarzy efekt wolumetryczny,  pozwalając na uzyskanie prawie natychmiastowego wypełnienia bruzd i zmarszczek, dzięki czemu efekt widoczny jest niemalże od razu. W składzie wypełniacza znajdziemy wyłącznie usieciowany kwas hialuronowy, bez dodatkowych substancji aktywnych. W przypadku stymulatorów tkankowych sytuacja jest odwrotna – na efekty trzeba poczekać dłużej, za to są długofalowe. Dzieje się tak dlatego, że stymulatory pobudzają komórki do odnowy i zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. Jest to proces w pełni fizjologiczny, lecz wymagający więcej czasu na osiągnięcie zadowalających i widocznych rezultatów. 

Oba zabiegi mogą się uzupełniać. W pierwszej kolejności warto poddać się zabiegom przy użyciu stymulatorów tkankowych, a następnie można się zdecydować na zastosowanie kwasu hialuronowego usieciowanego w celu wypełnienia miejsc, które będą wymagały np. wymodelowania twarzy lub policzków, wypełnienia ust czy modelowania brody. Musimy mieć świadomość, że tylko odpowiednie rozpoznanie potrzeb Klienta przez specjalistę oraz dobór odpowiedniego preparatu gwarantuje najlepsze efekty zabiegowe.

Stymulatory tkankowe – czy efekt wygląda naturalnie?

TAK! Podstawowym zadaniem stymulatorów tkankowych jest pobudzenie fizjologicznych procesów przebudowy i naprawy zachodzących w skórze oraz stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny, co gwarantuje całkowicie naturalne rezultaty bez efektu przerysowania.

Stymulatory tkankowe – który preparat wybrać? 

Decyzję o wyborze preparatu podejmuje specjalista wykonujący zabieg. Po obejrzeniu skóry oraz przeprowadzeniu wywiadu medycznego jest w stanie dobrać odpowiedni preparat do problemu. W Klinice Gorlicka- Kruk bierzemy pod uwagę Wasze oczekiwania oraz staramy się zobrazować, jakich efektów możecie się spodziewać po wykonaniu serii dopasowanych zabiegów. 

Rewelacyjne efekty przynosi łączenie różnych biostymulatorów. Czasami jeden symulator to przygotowanie skóry do kolejnego zabiegu, który będzie wykonany zupełnie innym preparatem.

W Klinice Gorlicka- Kruk pracujemy wyłącznie na sprawdzonych i skutecznych stymulatorach tkankowych, do których należą między innymi: Profhilo, Ejal 40, Sunekos 200, Sunekos 1200, Nucleofil, Nithya.